Αποστολέας Θέμα: η " πρωτοχρονια"  (Αναγνώστηκε 77 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AndreasHW

• Διαχειριστής
η " πρωτοχρονια"
« στις: 09 Φεβρουάριος 2020, 09:18:19 πμ »
....ή καλυτερα η παραμονη πρωτοχρονιας,

ηταν παντα η αγαπημενη μου μερα .

Σαν παιδι, ηταν η μονη μερα που μπορουσα να μεινω ξυπνια μεχρι τα μεσανυχτα
Ατελειωτη μου φαινοταν η βραδια ..
Με τους γονεις και την αδερφη μου παιζαμε παρτα ολα καθισμενοι γυρω απο το τραπεζι.
Οταν αλλαζε ο χρονος, σβηναμε τα φωτα και βγαιναμε εξω στο μπαλκονι του τριτου οροφου οπου μεναμε, για να ακουσουμε τις σειρηνες των πλοιων (απο το λιμανι του πειραια) και τα βεγγαλικα .

Μετα,τρεχαμε στο χριστουγεννιατικο δενδρο για να ανταλλαξουμε και να ανοιξουμε τα δωρα μας .
Ολα τα δωρα , ασχετα απο την ημερα που αγοραστηκαν, πηγαιναν κατω απο το δενδρο και περιμεναν υπομονετικα την 1η Ιανουαριου για να ανοιχτουν .

Μετα απο τον ενθουσιασμο και την ευχαριστηση της ανταλλαγης των δωρων, κοβαμε την βασιλοπιτα .
Πιο συγκεκριμενα , ο πατερας εκοβε τη βασιλοπιτα .Η πιτα παντα αγορασμενη απο το ζαχαροπλαστειο, αφου η μητερα εργαζοταν ολες τις ωρες του τελευταιου μηνα στην οικογενειακη επιχειρηση .Αφου λοιπον ετρωγα λαιμαργα το κοματι μου (λιγο μ ενοιαζε αν θα πετυχω το φλουρι ), πηγαινα για υπνο .

Την επομενη το πρωι , στο προγραμμα ηταν η επισκεψη στο σπιτι των παππουδων για ποδαρικο
Φορουσαμε τα καλα μας , πηγαιναμε τα παιδια μονο , με τα ποδια , δεν ηταν μακρια.
Ποσο ομορφα ενοιωθα περπατωντας με τα καλα μου παπουτσια με χαρα που θα δω τη γιαγια και τον παππου και που αργοτερα στο σπιτι μας περιμενε ενα ομορφο γιορτινο τραπεζι .
Η υπολοιπη μερα μαλλον δε θα ειχε μεγαλη σημασια, δε θυμαμαι τιποτε απο το απογευμα ή το βραδυ της 1ης Ιανουαριου .
Οι αναμνησεις μου ολες εχουν να κανουν με την προσμονη και την πρωτη γευση αυτης .

Η παραμονη της πρωτοχρονιας ηταν παντα για μενα μια ξεχωριστη μερα.
Ηθελα να φοραω κατι καινουριο οπωσδηποτε οταν θα μπαινει ο χρονος .
Ηθελα  το σπιτι μου  να ειναι καθαρο και να εχω στρωμενα αν οχι καινουρια, τουλαχιστον καθαρα φρεσκοσιδερωμενα σεντονια για να κοιμηθω εκεινο το βραδυ.
Προσπαθουσα να μην μαλωσω με κανενα αγαπημενο προσωπο ανημερα πρωτοχρονιας.

Μεγαλωνοντας, προσπαθουσα να εχω γεματο το πρωτο 24ωρο καθε νεου χρονου , να βγαινω με φιλους , να διασκεδαζω.
Μεγαλωνοντας ηθελα να αλλαζω χρονο εξω απο το σπιτι παντα .
Ισως επειδη δεν ηταν πια εκει ο πατερας να κοψει τη βασιλοπιτα .

Οταν απεκτησα δικη μου οικογενεια, προσπαθουσα (ανεπιτυχως) , καθε χρονο επι 20 τουλαχιστον χρονια, να φτιαξω μια σπιτικη βασιλοπιτα για τα παιδια μου .
Για να εξορκισω την αναμνηση μιας παραμονης που στο φορτο της δουλειας, η βασιλοπιτα "ξεχαστηκε" να αγοραστει και η παιδικη ψυχουλα μου νομιζε πως δεν θα αλλαξει ο χρονος,δεν θα ακουσει  βεγγαλικα και δεν θα παρει δωρα , αλλα θα κοιμηθει νωρις οπως ολες τις αλλες βραδιες .

Η παραμονη της πρωτοχρονιας ηταν παντα η αγαπημενη μου μερα ,μονο εκεινη τη μερα φορουσα ολα μαζι τα καλα μου ρουχα ,εσωρουχα, κοσμηματα ,χαμογελα ..

Δε θυμαμαι ποτε ακριβως αρχισα να τα φορω τις καθημερινες, πηγαινοντας στη δουλεια.
Να τα δειχνω στον καθρεφτη μου καθε μερα , να τα τριβω στο καθισμα του αυτοκινητου που οδηγουσα πολλες ωρες.
Να τα λερωνω με προχειρο φαγητο, με κραγιον , να τα σκιζω πιανοντας τα σε αιχμηρες γωνιες , να τα ραβω με το κιτ ραψιματος που ειχα παντα μαζι .
Να τα λερωνω με το αιμα απο τις παρανυχιδες μου που ετρωγα απο το αγχος .
Να τα πιανω με παραμανες εκει που επλεαν πια απο τα αρκετα κιλα που ειχα χασει δουλευοντας 12+ ωρες την ημερα

Φορουσα καθε μερα τα καλα  μου .
Φορουσα καθε μερα το πιο γεματο μου χαμογελο .

Οι "πρωτοχρονιες " ερχονται αλλα μετα φευγουν παλι ..

Και για να τις εκδηκηθω τωρα πια τις προσπερναω , τις ισοπεδωνω , τις περιφρονω ... τις συνθλιβω ...
και ομως ακομα τις αγαπω  :-* 
χωρις ιδιαιτερες ετοιμασιες, χωρις βαβουρα , χωρις χορο σε πιστες πια ...
Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια που θα διηγηθω καποια αλλη στιγμη

Καλη χρονια !!!!
(για την ιστορια ειμαστε στους "προποδες " του 2019 )

το κειμενο ειναι απο καποια Μαρια πριν χρονια σε μια αλλη σελιδα και το αντεγραψα
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Σεπτέμβριος 2020, 02:29:10 μμ από AndreasHW »